РАДИО РАВЕЛ 96 FM

...АКО НЕ СТЕ СО НАС НЕ СТЕ СО СИТЕ...
 • Скопје, Македонија

   C°
 • 16ти ЕМА MUSIC AWARDS

  24.09.2009
  MTV Networks International , ги објави номинациите за  16-тите ЕМА Мјузик Авордс , кои оваа година ќе се поделат на 5-ти ноември во  арената O2 World  во Берлин

  Heteropoda davidbowie НОВ ВИД НА ПАЈАК

  15.09.2009
  Германскиот  специјалист за пајаци , Peter Jaeger,  кој во последниве  десетина  години пронајде  200 нови видови, откри пајак кој го нарече Heteropoda davidbowie.

  Jack White донираше $170.000 за реконструкцијата на Кларк Парк во југозападниот Детроит

  15.09.2009
  Лидерот на : The White Stripes, The Raconteurs и The Dead Weather , 34 – годишниот Jack White , донираше $170.000 за реконструкцијата на Кларк Парк во југозападниот Детроит

  сакнции против луѓето кои разменуваат музика

  14.09.2009
  Британското здружение на изведувачи и композитори (FAC), го дигна својот глас против предлогот на Британската влада , да ги санкционира луѓето кои разменуваат музика на интернет

  UNDERWORLD ИМААТ МАТЕРИЈАЛ ДУРИ ЗА ТРИ АЛБУМА

  14.09.2009
  Ангиското  електронско дуо Underworld , за BBC 6  изјавија дека  работат на нов албум под будното око на Brian Eno

  „КАСАНДРА“ НА ОТВАРАЊЕ НА МОТ

  14.09.2009
  Претставата „Касандра“ во режија на Слободан Милатовиќ чиј автор е Љубомир Ѓурковиќ на 19 септември во Младинскиот културен центар ќе го отвори 34. издание на Меѓународниот театарски фестивал „Млад отворен театар“ - МОТ, кој годинава ќе се одржува под мотото „Твоето огледало“.

  Кинотека: Фестивал на кратки минималистички филмчиња „Кота 2023

  14.09.2009
  Од денеска до 20 септември во Кинотеката на Македонија ќе се одржува првиот Фестивал на кратки и минималистички филмови  „Кота 2023“, на кој во главната програма ќе бидат прикажани 143 кратки филмови, интернационални и неколку македонски.

  АКТЕРКАТА ИРЕНА РИСТИЌ ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА „РИСТО ШИШКОВ“

  14.09.2009
  Актерката на Драмски театар Скопје Ирена Ристиќ ја доби наградата за најуспешно актерско остварување на 17. Меѓународен фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“.
© 2008 Radio Ravel 96.0 FM, All Rights Reserved, Developed by 4Ward Thinking...